Historia rodu

Rodzina Fludrów prawdopodobnie jest pochodzenia francuskiego. W nieznanych okolicznościach przodkowie imigrowali z Francji do Polski i zapoczątkowali kontynuowany rozdział drzewa genealogicznego.

Najstarszymi znanymi przodkami są chałupnik Bartłomiej Fludra i Jadwiga z domu Czarnecka, rodzice Benedykta Fludry, urodzonego w 1823 roku. Benedykt, wraz z żoną Katarzyną, z domu Nowak (ur. 1832), zostali rodzicami Pawła Fludry. Paweł zawarł związek małżeński z Franciszką Walkowiak, córką Franciszka i Marii, z domu Toboła.

Pomimo, że Paweł pochodził z wielodzietnej rodziny, to właśnie on przejął po swoich rodzicach trzydziestohektarowe gospodarstwo rolne w Zmysłowie pod Środą Wlkp. (zostało ono objęte przez Benedykta Fludrę na mocy dekretu z 14.07.1854 roku).

Paweł i Franciszka doczekali się czternaściorga dzieci, z których dwoje zmarło zaraz po przyjściu na świat. Paweł, oprócz pracy na roli, był bardzo zaangażowany w pracę społeczną, podczas gdy Franciszka zajmowała się domem i dziećmi. Często uczestniczyła w pracach polowych, szczególnie przy zbiorach plonów. Bardzo też troszczyła się o swoją gromadkę dzieci. Kiedy w 1918 roku wszyscy synowie poszli na wojnę, ona modliła się w zmysłowieckim lesie o ich szczęśliwy powrót do domu.

Paweł i Franciszka z dziećmi w 1906 roku na pamiątkowym zdjęciu z okazji chrztu świętego syna Jana. Od lewej stoją kolejno: Stanisław, Marian, Kazimierz, Stanisława, Władysław. Poniżej, od lewej stoi oparta o matkę Wanda, Jan u matki na rękach, Tadeusz siedzi u ojca na kolanach, Władysława (oparta o ojca) i Pelagia.

Bracia. Od lewej stoją: Sylwester, Edward Przybył, Jan, Tadeusz. Od lewej siedzą: Stanisław, Władysław, Kazimierz, Marian.

Rodzeństwo Fludrów w 1936 roku. Od lewej w górnym rzędzie stoją: Ludwika i Edward Przybył, Wanda Fludra z partnerem, Czesława i Sylwester Fludra. Poniżej od lewej siedzą parami: Joanna i Ignacy Pietrzak, Władysława i Antoni Snela, Maria i Stanisław Fludra, Władysław i Jadwiga Fludra, Kazimierz i Helena Fludra, Marian i Zofia Fludra, Tadeusz i Antonina Fludra, Jan i Pelagia Fludra.

Franciszka i Tomasz z dziećmi przed domem w Zmysłowie.

Poświęcenie krzyża w 1936 roku.

Poświęcenie krzyża w 1995 roku.

Po śmierci Pawła Franciszka pozostała na gospodarstwie z dwanaściorgiem dzieci w wieku od 1 do 19 lat. W 1911r. zawarła związek małżeński z Tomaszem Przybyłem - rolnikiem z miejscowości Kolonia pod Kleszczewem. Z tego małżeństwa urodził się syn Edward. Tomasz, po przekazaniu gospodarstwa najmłodszemu synowi Pawła i Franciszki, Sylwestrowi, chcąc zapewnić sobie dozgonną opiekę i towarzyszkę życia, postanowił zawrzeć związek małżeński z Wandą w 1946 roku, po uprzednim uzyskaniu zezwolenia od papieża Piusa XII. Tomasz Przybył zmarł w 1958 roku i został pochowany na cmentarzu w Krerowie obok Pawła Fludry. Spadkobiercą gospodarstwa rolnego w Zmysłowie został Mieczysław Fludra, najmłodszy syn
Pawła i Franciszki Fludrów.

Od 1987 roku, potomkowie Pawła i Franciszki kontynuują tradycję spotkań rodzinnych.
Co roku, w pierwszą sobotę sierpnia spotykają się w zmysłowieckim lesie, nieopodal rodzinnego krzyża. Zjazd poprzedza wspólna msza święta w intencji rodziny w kościele w Krerowie. Po niej, rodzina udaje się do lasu, aby na brzózkowej polanie spędzić wspólnie popołudnie.

Zjazdy Fludrów tradycyjnie odbywały się co roku w pierwszą sobotę sierpnia w brzozowym gaju do 2005 roku. Loterią była ,niestety , pogoda. Organizatorzy drżeli czy wszystko się uda zorganizować pod chmurką, często zjazd zagrożony był panującą suszą w lesie lub wścieklizną i co za tym idzie odwołaniem imprezy. W 2005 roku dzień był burzowy i musieliśmy w ostatniej chwili szukać schronienia w szkolnej stołówce w Zimnie.

W 2006 r. ze wzdlędu na niepewną pogodę spotkaliśmy się na strzelnicy LOK-u w Środzie Wlkp. Po zjeździe powołaliśmy w celu podejmowania ważnych decyzji Komitet Organizacyjny składający się z przedstawicieli różnych gałęzi : Marek Fludra, Małgosia Pietrzak, Danuta Buczkowska, Anna Buczkowska, Piotr Buczkowski, Marek Bartecki, Izabela Fludra, Violetta Braciszewska, Maria Rais, Rafał Fludra, Leszek Fludra, Danuta Kostrzewska. W tym roku podjęliśmy ważną decyzję o założeniu strony internetowe ”rodzinafludra.pl” i elektronicznego drzewa genealogicznego.

Co kilka lat w Zjazdach uczestniczy wielebny ojciec werbista misjonarz z Brazylii Alojzy Fludra. W 2007 roku obchodził on 40 –lecie posługi kapłańskiej. Uroczystą mszę jubileuszową odprawił 1 lipca w Tulcach, a w sierpniu zaszczycił nasz Zjazd swoją obecnością i odprawił mszę świętą za Rodzinę. Na tym Zjeździe Rada Starszych podjęła temat grobów przodków w Krerowie.

Zaproponowano zlikwidować walący się nagrobek Franciszki Przybył i Wandy Przybył i pochować ich szczątki we wspólnym grobie z Pawłem Fludrą Tomaszem Przybyłem. Komitet Zjazdowy przychylił się do tej decyzji i podjął w tym kierunku odpowiednie działania. Na wspólny nagrobek wykorzystano stary obelisk z grobu Benedykta i Katarzyny Fludrów i zakupiono uzupełniający grób, płytę z piaskowca. W 2008 roku stanął odnowiony nagrobek Fludrów.

19 Zjazd w roku 2010 był pechowy ze wzg. na gwałtowne burze. I tym razem schroniliśmy się znowu w szkolnej, zimińskiej stołówce zalanej przez ulewę. Przed 20 jubileuszowym Zjazdem postanowiliśmy zmienić lokalizację na bardziej niezależną pogodowo i wygodniejszą. Wybór padł na Gajówkę w Zbrudzewie koło Śremu.

20 Zjazd uczciliśmy mszą św., w Krerowie, po której zaśpiewaliśmy po raz pierwszy nasz hymn autorstwa Jacka Pietrzaka. Następnie udaliśmy się na cmentarz i pod krzyż do lasu, a potem na wspaniałą biesiadę  przy muzyce do Zbrudzewa. Od 20 Zjazdu stałymi elementami programów zjazdowych stały się konkursy: w bule, rysunkowy i zręcznościowy dla dzieci, gra w kopa, zawody w strzelaniu z wiatrówki, przejazd bryczką, rywalizacja w pieczeniu ciast oraz loteria fantowa. Nasz komitet Zjazdowy zasiliła Anna Buczak angażując się przede wszystkim w sprawy pieniężno-księgowe Zjazdów. Szczególną troską otoczyliśmy nasz rodzinny, historyczny krzyż. Postawiony nowy w 1995 roku w miejsce starego z 1936r. również wymaga co jakiś czas renowacji. Odmalowanie płotu otaczającego krzyż zawdzięczamy Marcinowi Fludrze i Maciejowi Fludrze. O wygląd krzyża i otoczenie z wielkim zaangażowaniem dbają nasi seniorzy Irena i Wiktor Lussowie.

Kolejny Jubileusz- 25 Zjazd Fludrów był wyjątkowy liczny w uczestników - około 160 osób. Obfitował w dodatkowe niespodzianki muzyczne ufundowane przez Krzysztofa Jankowiaka i Grażynę Fludrę, a także nagrody w loterii przez Piotra Ratajczaka i Rodzinę Braciszewskich. Podsumowaniem historii Zjazdów była galeria fotograficzna stworzona przez Piotra Buczkowskiego.

© Rodzina Fludra